STANICKA  PARAFIA  I  PARAFIANIE
Stanicka parafia należy niewątpliwie do najstarszych w gminie Pilchowice i do jednej z najstarszych w Polsce. Z dokumentu fundacyjnego klasztoru Cystersów w Rudach wynika, że już w  1258 roku była Stanica bogatą i bardzo rozległą parafią. Należy więc szacować jej powstanie na znacznie  bardziej odległe czasy. Od zarania jej dziejów mieszkańcy byli wyznania katolickiego. Burzliwe wydarzenia światopoglądowe okresu Reformacji ominęły  Stanicę jako wieś stanowiącą własność klasztoru Cystersów. I choć wojny religijne nie ominęły naszej parafii wyrządzajac wiele szkód materialnych, nigdy jednak nie dzieliły jej mieszkańców.
Kultywowanie praktyk religijnych nadal wpisane jest w codzienny rytm życia wsi, zaś proboszcz parafii pozostaje dla staniczan  niezmiennie najwyższym lokalnym autorytetem  moralnym.
Więcej informacji o stanickiej parafii w zakładce "Historia" i na  stronach Kurii w Gliwicach.
( Kliknij na foto aby powiększyć )
STANICKA  PARAFIA  I  PARAFIANIE
POWRÓT
Fasada kościoła -       Kartusz herbowy klasztoru z orłem piastowskim pod infułą.
Zimowy kosciół
Kościół z lat 1906-12
Kościół św.Marcina w Stanicy. Konsekrowany w roku 1804. Zbudowany z inicjatywy Bernarda Andreasa Galbiersa, ostatniego opata Klasztoru oo Cystersów w Rudach. Poprzednie kościoły stanickiej parafii, to powstały  wXII wieku kościół drewniany, odbudowny po pożarze w roku 1200. Rozebrany został w latach 1800-1803.
św. Andrzej
św. Bernard
kartusz herbowy
Fasada kościoła - w niszach figury św. Bernarda i   św. Andrzeja.
krojcpoleglym
kapliczka
Na dziedzińcu kościoła pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej.Przed bramą kościelną, kapliczka z roku 1869 ufundowana przez J.J. Fridlander
Widok na ołtarz - 1932
Kaplica przydrożna
św. Jan Nepomucen
Cmentarz w dniu Wszystkich Świętych
Zdjęcie kościoła z roku (około) 1906 - 1912 oraz zdjęcie wnętrza kościoła z roku 1932.
Stanicki kościół (zdjęcie współczesne) zimą po zmierzchu oraz stanicki cmentarz w Dniu Wszystkich Świętych.
Przy szosie w pobliżu kościoła stoi kaplica przydrożna św. Jana Nepomucena , wybudowana w 1735 roku staraniem rudzkiego proboszcza Thiela, od 1775 roku opata klasztoru Cystersów w Rudach. Uprzednio w miejscu tym stała drewniana figura tegoż świetego, która ostrzegała podróżnych przed rozciagajacymi się wokół bagnami. Wewnąrz kaplicy znajduje się rzeźba św. Jana Nepomucena z aniołami na ozdobnym postumencie - styl późnobarokowy. Nad wejściem we wnęce ludowa rzeźba św. Floriana.
stanica-kosciol
STRONA  DIECEZJI
PATRON KOŚCIOŁA