STANICKA PARAFIA I PARAFIANIE
Stanicka parafia należy niewątpliwie do najstarszych w gminie Pilchowice i do jednej z najstarszych w Polsce. Z dokumentu fundacyjnego klasztoru Cystersów w Rudach wynika, że już w 1258 roku była Stanica bogatą i bardzo rozległą parafią. Należy więc szacować jej powstanie na znacznie bardziej odległe czasy. Od zarania jej dziejów mieszkańcy byli wyznania katolickiego. Burzliwe wydarzenia światopoglądowe okresu Reformacji ominęły Stanicę jako wieś stanowiącą własność klasztoru Cystersów. I choć wojny religijne nie ominęły naszej parafii wyrządzajac wiele szkód materialnych, nigdy jednak nie dzieliły jej mieszkańców.
Kultywowanie praktyk religijnych nadal wpisane jest w codzienny rytm życia wsi, zaś proboszcz parafii pozostaje dla staniczan niezmiennie najwyższym lokalnym autorytetem moralnym.
Więcej informacji o stanickiej parafii w zakładce "Historia" i na stronach Kurii w Gliwicach.
( Kliknij na foto aby powiększyć )
STANICKA PARAFIA I PARAFIANIE
Fasada kościoła - Kartusz herbowy klasztoru z orłem piastowskim pod infułą.
Kościół św.Marcina w Stanicy. Konsekrowany w roku 1804. Zbudowany z inicjatywy Bernarda Andreasa Galbiersa, ostatniego opata Klasztoru oo Cystersów w Rudach. Poprzednie kościoły stanickiej parafii, to powstały wXII wieku kościół drewniany, odbudowny po pożarze w roku 1200. Rozebrany został w latach 1800-1803.
Fasada kościoła - w niszach figury św. Bernarda i św. Andrzeja.
Na dziedzińcu kościoła pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej.
Przed bramą kościelną, kapliczka z roku 1869 ufundowana przez J.J. Fridlander
Zdjęcie kościoła z roku (około) 1906 - 1912 oraz zdjęcie wnętrza kościoła z roku 1932.
Stanicki kościół (zdjęcie współczesne) zimą po zmierzchu oraz stanicki cmentarz w Dniu Wszystkich Świętych.
Przy szosie w pobliżu kościoła stoi kaplica przydrożna św. Jana Nepomucena , wybudowana w 1735 roku staraniem rudzkiego proboszcza Thiela, od 1775 roku opata klasztoru Cystersów w Rudach. Uprzednio w miejscu tym stała drewniana figura tegoż świetego, która ostrzegała podróżnych przed rozciagajacymi się wokół bagnami. Wewnąrz kaplicy znajduje się rzeźba św. Jana Nepomucena z aniołami na ozdobnym postumencie - styl późnobarokowy. Nad wejściem we wnęce ludowa rzeźba św. Floriana.