O  Stanicy słów kilka
   Sołectwo Stanica położone jest w obrębie Cysterskiego Parku Krajobrazowego Rud Wielkich. Z  Zakonem Cystersów w Rudach jak i samymi Rudami łączą nas związki sięgające 1258 roku, o czym obszerniej przeczytać można na stronie "Historia". Od roku 1952 Stanica wyłączona została z województwa opolskiego i powiatu raciborskiego, przechodząc do województwa ślaskiego. Od roku 1977 administracyjnie jest jednym z sołectw tworzacych gminę Pilchowice w powiecie gliwickim. W 2001 nazwę wsi ostatecznie ujednolicono jako "Stanica", choć na  mapach można jeszcze spotkać się z nazwą naszego sołectwa jako "Stanice".
Położenie naszej wsi wewnątrz trójkata wyznaczonego przez miasta Gliwice, Rybnik i Racibórz od wielu lat wpływa na naszą sytuację. Kiedyś, bliskość tych miast i ich potencjał gospodarczy wyznaczał Stanicy rolę zaplecza siły roboczej. Obecnie natomiast sołectwo nasze stało się miejscem masowego osadnictwa spragnionych spokoju i zieleni mieszkańców okolicznych miast.
    Wiele społecznej pracy wkładamy w to, aby Stanica stała się miejscem  przyjaznym.  Staramy się więc odbudować naszą lokalna tożsamość poprzez przypomnienie miejscowych tradycji, stworzyliśmy i nadal tworzymy miejsca rekreacji, zaplecze sportowe,  place zabaw, mini-park. Dbamy o estetyke wsi, organizując m.innymi konkursy na najładniej zagospodarowane posesje. Jesteśmy organizatorami i inicjatorami takich imprez ponadsołeckich jak Przegląd Amatorskich Zespołów Folklortystycznych "Stanicka lipa", "Turniej Sołectw", "Bieg od lipy do lipy" (impreza integracyjna).  W roku 2008 byliśmy gospodarzem Dożynek Województwa Śląskiego, a wcześniej w ramach Spichlerza Górnośląskiego gospodarzem "Spichlerzowego Smakowania". Od 2002 roku jako jedno z pierwszych sołectw działamy w programie "Odnowy Wsi Śląskiej".  
Województwo śląskie
Powiat gliwicki
Gmina Pilchowice
Sołectwo Stanica
Powierzchnia 15,67 km2
Położenie geogr. 50*12'16" N
18*30'52" E
Ludność około 1300
83,4 os./km2
Tel. strefa numeracyjna 32
Kod pocztowy 44 - 145
Tablice rejestracyjne SGL
POWRÓT